A bizonyítványosztás időszaka nemcsak a tanév lezárását jelenti, hanem sok gyermek és kamasz számára fokozott lelki megterhelést is. A Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány tapasztalatai szerint ilyenkor rendszeresen emelkedik azoknak a fiataloknak a száma, akik öngyilkossági gondolatok miatt fordulnak segítségért. A Bethesda Gyermekkórház szakemberei eközben már a tavasz végén azt tapasztalják, hogy megtelnek a mentálhigiénés ellátások szorongással, depresszióval, önsértéssel vagy testképzavarral küzdő fiatalokkal.
A gyermekpszichiátriai és pszichológiai ellátásban dolgozó szakemberek szerint ilyenkor gyakran felerősödnek a teljesítménnyel, megfeleléssel és elfogadással kapcsolatos szorongások. Sok fiatal nem elsősorban a rossz jegyektől fél, hanem attól, hogy csalódást okoz a szüleinek, vagy hogy a teljesítménye alapján ítélik meg.
„A bizonyítvány nem a gyermek értékét mutatja, csupán egy adott időszak teljesítményéről ad visszajelzést. Éppen ezért különösen fontos, hogy szülőként hogyan reagálunk a jegyekre, és milyen üzenetet közvetítünk ezekben a napokban” – hangsúlyozza dr. Nagy Péter, a Bethesda Gyermekkórház gyermek- és ifjúságpszichiátere.
A szakember arra is felhívja a figyelmet, hogy ha egy fiatal teljesítménye tartósan és jelentősen elmarad a képességeitől, annak hátterében gyakran valamilyen felismeretlen nehézség állhat. Az egyik leggyakoribb ilyen probléma a kezeletlen figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar (ADHD). „Magyarországon az ADHD-val érintett gyermekek több mint 80 százaléka soha nem jut el szakemberhez” – teszi hozzá.
A jó jegyek ugyanakkor nem jelentenek feltétlenül lelki jóllétet. „Sok olyan gyerekkel találkozunk, aki kiválóan teljesít az iskolában, miközben komoly szorongással, megfelelési kényszerrel vagy önértékelési problémákkal küzd” – magyarázza dr. Hirsch Anikó, a Bethesda Gyermekkórház Mentálhigiénés Osztályának osztályvezető főorvosa.
Nem minden lelki nehézség látszik kívülről, és nem minden segítségkérés hangzik el szavakban. „A visszahúzódás, a tartós szomorúság, az alvásproblémák, a fokozott ingerlékenység vagy a kortárs kapcsolatoktól való elszigetelődés mind olyan jelek lehetnek, amelyekre érdemes odafigyelni” – fogalmaz a gyermek- és ifjúságpszichiáter, pszichoterapeuta.
A kórház szakemberei arra is felhívják a figyelmet, hogy a nyári szünet nem minden gyermek számára jelent felhőtlen szabadságot. Sok fiatalnak az iskola adja a biztonságot, a kiszámítható napirendet, a támogató közösséget vagy akár az otthoni nehézségektől való átmeneti menedéket. A vakáció kezdete ezért egyesek számára nem megkönnyebbülést, hanem fokozott szorongást és magányt hozhat.
A Bethesda Gyermekkórház ezért a nyár folyamán sem szeretné elengedni a családok kezét. A kórház gyermekpszichiáterei és pszichológusai rövid videókban szólnak majd a szülőkhöz és a fiatalokhoz olyan témákról, mint a szorongás, a teljesítménykényszer, az önértékelés, a segítségkérés, a bizonyítványosztás körüli feszültségek vagy a nyári magány. A kampány célja, hogy a családok a vakáció idején is hiteles, könnyen érthető kapaszkodókat kapjanak a gyermekek lelki egészségének támogatásához. Mert a Bethesda Gyermekkórház hisz abban, hogy a gyermekek mentális egészsége közös felelősségünk.



