COVID AKTUÁLIS INFORMÁCIÓK

MRE BETHESDA GYERMEKKÓRHÁZ

AKTUALITÁSOK:

2022. március 11-én, pénteken nem lesz oltás kórházunkban. 

2022. március 14-től kórházi oltópontunk kizárólag csütörtökönként üzemel.

5-11 éves gyermekek oltásával kapcsolatos tudnivalók:

– oltásra kizárólag előzetes regisztráció és időpontfoglalás után érkezzenek;

– regisztrálni a vakcinainfo.gov.hu oldalon tudnak;

– regisztrációt követően előfordulhat, hogy csak 3-5 nap várakozási idő után tudnak időpontot foglalni;

– a vakcinainfón foglalt időpontok módosítását szintén a Kedves Szülők tudják megtenni.

12-18 éves gyermekek oltásával kapcsolatos friss tudnivalók:

– elérhetővé vált a 12-18 év közötti korosztály 3. oltása, szintén előzetes időpontfoglalás után;

– 2. oltás időpontjának módosítása továbbra is az oltas@bethesda.hu címen lehet, kérjük, minden esetben írják meg a gyermek nevét, születési dátumát, TAJ-számát, a szülő telefonos elérhetőségét; illetve hogy mely időpont helyett kérnek másikat!

Oltással kapcsolatos kérdéseiket továbbra is az oltas@bethesda.hu emailcímen várjuk!

Új rendeletek jelentek meg a betegek járványügyi ellenőrzésével kapcsolatban. Ezek alapján a következő eljárásrendet vezetjük be 2021. szeptember 13-tól:

Az elektív, invazív és rehabilitációs beavatkozások esetén:
– A szülők csak védettségi igazolvánnyal vagy PCR teszttel lehetnek a gyermekekkel. A PCR tesztet ebben az esetben a szülőnek kell fizetnie.
– A 16 év feletti gyermekek esetén ugyanez a helyzet.
– A 16 év alatti, nem oltott gyermekeknél antigén gyorstesztet végzünk minden elektív, invazív vagy rehabilitációs felvételnél.
– Ha a felvételre készülő gyermeknél az anamnézis vagy a vizsgálat során felvetődik a COVID-19 fertőzés gyanúja, PCR tesztet is kérünk.
– Más intézetből negatív PCR tesztet követően vesszük át a betegeket.

Dr. Velkey György János
főigazgató

A COVID idején is törekszünk a gyermekek zavartalan ellátására, azonban az Őket is érintő, egyre súlyosbodó járványhelyzet miatt tisztelettel kérjük Önöket, hogy  indokolt esetben, csakis az érintett gyermekkel jelenjenek meg a rendeléseken!  Egyéb esetekben e-mailen vagy telefonon vegyék fel velünk a kapcsolatot!
Oltással kapcsolatos kérdéseiket az oltas@bethesda.hu emailcímen tehetik fel.

Mit tegyek, ha COVID gyanús a gyermekem?

Amennyiben az Ön gyermekénél COVID gyanús tünetek jelentkeznek, telefonon értesítse a gyermek háziorvosát. Ő egy csekklista alapján kérdéseket tesz fel a beteg állapotára vonatkozóan. Ebből eldönthető: valóban a koronavírus fertőzés tüneteit mutatja-e a gyermeke, illetve felmerül-e a kórházi ellátás szükségessége?

Amennyiben a háziorvos döntése alapján a gyermek otthonában kezelhető, minden esetben kövesse a házi gyermekorvos utasításait.

Ha kórházi kezelés szükségessége igazolódik, akkor érdemes Sürgősségi Ambulanciánkra telefonálni, ahol az esetek egy részében a kis beteget akár kórházunk érintése nélkül a gyermekek számára kijelölt COVID-ellátó intézménybe (Heim Pál Gyermekkórház) irányíthatják, illetve további tanácsokkal láthatják el a szülőket.

Legkésőbb a kórházba érkezéskor a 6 év feletti (amennyiben a fiatalabb gyermek eltűri, akkor minden életkorban indokolt a maszkviselés) gyermekre is adjunk maszkot, az intézmény területére egy kísérő lépjen be. Minden esetben a főbejárat mellett bal oldalra eső triázs pulthoz fáradjanak először. Itt egy kérdőívet kell kitölteni és megmérik a beteg testhőmérsékletét is. Ügyeleti időben este tíz óra után a triázst (beteg osztályozás) az ügyeletes ambulanciák végzik.

A gyermeket a gyógyintézetbe olyan hozzátartozó kísérje, aki szükség esetén a kórházi tartózkodás alatt is a beteg mellett tud maradni, mert az országosan érvényben lévő látogatási tilalom miatt, a fekvőbetegek érdekében, a kísérők a bent tartózkodás alatt nem válthatják egymást.

Tesztelik-e a kórházban a COVID-dal érkező gyermekeket?

Kórházunkban speciális, naprakész eljárásrend alapján döntünk a koronavírus gyanús tüneteket mutató gyermekek teszteléséről. Általánosságban elmondható, hogy a tünetes és kórházi felvételre szoruló gyermekektől veszünk mintát. A mintavétel eljárása ideális esetben éhgyomorra történik, egy vékony kefeszegélyű pálca segítségével végzett orr- vagy orr- és garattörlettel. Az éhgyomrosság szabályát az ellátás sürgős szüksége felülírhatja. A vizsgálat kissé kellemetlen, de veszélytelen eljárás. Indokolt esetben az osztályra felvett gyermek kísérőjét is szűrjük.

Amennyiben a kórházi orvosi vizsgálat a gyermek felvételét nem tartja szükségesnek, a háziorvost a gyermek hazabocsátásáról értesíteni kell. COVID gyanú esetén a karanténszabályok szigorú betartása indokolt. Otthon ápolt koronavírus fertőzés gyanús beteg tesztelését a háziorvos szervezi meg: az Országos Mentőszolgálat mintavevő egysége a saját lakásában keresi fel a beteget vagy előzetes megbeszélés és időpontegyeztetés után az OMSZ valamely mintavevő állomásán történik. A karantént csak a mintavétel idejére szabad elhagyni.

Miért fontos a tesztelés?

Önmagában a tesztelésnek gyermekkorban terápiás következménye nincs, ám a Covid-19 betegségnek rövid- és hosszútávú hatásai is vannak. A szervezetre kifejtett összetett hatása miatt a kórokozó kimutatása gyermekkorban is igen fontos. A Magyar Gyermekorvosok Társasága által megfogalmazott, teszteléssel kapcsolatos elvek (dr. Tordas Dániel ábráját alapul véve):

Csak pozitív teszteredmény után van lehetőség gyermekközösségeket (bölcsődei, óvodai, iskolai csoportokat) egységesen karantén alá helyezni – megelőzve a fertőzés további terjedését. A teszt lehetőséget teremt a kontakt kutatásra. Kivel találkozott az igazoltan koronavírusfertőzött személy a tünetek kezdete előtt számított két napban? A teszteléssel biztosíthatjuk, hogy kórházi ellátás igénye esetén a gyermek Covid-19 ellátásra felkészült osztályra kerüljön. Új tünetek megjelenését követően kideríthetjük, azokat a Covid-19 betegség rövid- és hosszútávú szövődményei okozzák-e? (Pl. PIMS – koronavírus betegség utáni sokszervi gyulladás). Amennyiben a teszteléssel igazoltan fertőzött személy szoros kontaktjánál is tünetek jelentkeznek, a járványügyi intézkedések gyorsabban történhetnek meg. A hosszútávú szövődmények felismerése miatt a sport (hobbi- és versenysport) az átvészelt fertőzést követően 4-6 hétig tilos, a testmozgás megkezdése előtt további vizsgálatokra lehet szükség. Nagykorú szoros kontakt megbetegedése esetén terápiás következménye is van a gyermekeknél kimutatott Covid-19 betegségnek: a felnőtt háziorvosa tanácsára szedheti az alapellátásban is elérhető favipiravir hatóanyagú gyógyszert.

COVID adatgyűjtő lap mintaátvétel esetén

Kérjük, hogy az adatgyűjtő lapot dokumentum formátumban szíveskedjenek visszaküldeni a BethesdaCovid@bethesda.hu e-mailcímre!

Adatlap DOC formátumban

Aktuális COVID hírek, információk

POSZT-COVID ambulancia nyílik a Bethesda Gyermekkórházban!

POSZT-COVID ambulancia nyílik a Bethesda Gyermekkórházban!

Mi azt a POSZT-COVID? Heveny COVID-19 fertőzést átvészelő gyermekek jelentős hányadánál előfordulnak akár hónapokkal később is fennmaradó, több szervrendszert érinthető panaszok. Ezeket a tüneteket összefoglalóan poszt-COVID állapotnak nevezik.

bővebben
Covid beteg gyermekek beutalási rendje változatlan!

Covid beteg gyermekek beutalási rendje változatlan!

Velkey György Főigazgatónk tegnapi Hír TV-ben elhangzott interjúja ma több helyen félreértelmezve jött le a sajtóban.

A KIJELÖLT COVID ELLÁTÓ KÖZPONT TOVÁBBRA IS A HEIM PÁL GYERMEKGYÓGYÁSZATI INTÉZET! Aki Covid gyanúval érkezik kórházunkba, rögtön oda irányítjuk.

bővebben
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support