A Bethesda Gyermekkórház Magyarországon egyedülálló kórházi kezdeményezésként elindítja a Sétálj a dokiddal nevű programot, amelynek keretében a Bethesdában dolgozó orvosokkal és szakdolgozókkal lehet együtt mozogni. A program célja, hogy a természetben tett sétával egy kötetlenebb orvos beteg beszélgetés számára biztosítson lehetőséget és időt, valamint az aktív életre ösztönözzön. A sétáknak a Liget projekt keretében megújult Városliget ad helyszínt.
A Sétálj a dokiddal egy közösségi egészségmegőrző kezdeményezés, amely testmozgással egybekötve teremt lehetőséget arra, hogy a beteg gyerekek és szüleik közvetlenebb kapcsolatba kerüljenek az orvosokkal, egészségügyi dolgozókkal. A Bethesda Gyermekkórház 2025-ben rendszeresen meghirdet egy-egy ilyen eseményt, amelyhez csatlakozhatnak a kórházban gyógyuló gyerekek és családtagjaik. Minden alkalommal más és más orvossal, egészségügyi szakdolgozóval lehet majd együtt mozogni a megújult Városligetben. Az első ilyen sétának dr. Major János, orvosigazgató, csecsemő- és gyermekgyógyász főorvos, gyermek-gasztroenterológus szakorvos, fájdalomterapeuta lesz a házigazdája.
A Bethesda arra ösztönzi a többi egészségügyi intézményt, hogy indítsanak hasonló kezdeményezéseket.
A természetben való közös sétálás segíthet megbontani a hagyományos kórházi, orvos-beteg szerepeket. Az ilyen informális találkozások során az egészségügyi dolgozók jobban megismerhetik a betegek személyes életét, szokásait, problémáit, ami hozzájárulhat a betegellátás minőségének javulásához is. A mozgás közbeni beszélgetés segíthet a betegeknek leküzdeni a betegellátáshoz kapcsolódó szorongást vagy feszültséget. A természet közelségéből a betegek új energiát meríthetnek és pozitív élményekkel tudnak feltöltődni. A friss levegőn történő mozgás pozitívan hat, mind az egészségügyi dolgozók, mind a pácienseik fizikai és mentális egészségére. Összességében az ilyen kezdeményezések általában hozzájárulhatnak a betegellátás emberközpontúságának erősítéséhez, a gyógyulási folyamat javításához, valamint az egészségügyi dolgozók egészségének támogatásához.
Az első fél órás sétára 2025 elején kerül sor, amelynek időpontjáról és részleteiről a kórház a közösségi média felületein fog hírt adni.
A „Sétálj a dokiddal” kezdeményezés célja nem csupán az, hogy a mozgáson keresztül támogassuk az egészséges életmódot, hanem az is, hogy minden lépéssel közelebb kerüljünk betegeinkhez és családjaikhoz. A Bethesdában közösségi gyógyítás keretében nem csak a beteg gyereket kezeljük, hanem az egész családot támogatjuk. Ezt a kapcsolódást emeljük ki ezzel a programmal a kórház falain kívülre, mert hiszünk abban, hogy egy séta közbeni beszélgetés a lelket is gyógyítja” – nyilatkozta Velkey György János, Bethesda Gyermekkórház főigazgatója.
Fókuszban az egészség
A közös séta egy közösségi élményt nyújt és egyben felhívja a figyelmet az egészséges életmód fontosságára is. A séta, mint mozgásforma minden korosztály számára elérhető és számos előnnyel jár: javítja a szív- és érrendszeri egészséget, erősíti a csontokat és izmokat, csökkenti a stresszt, segíti a testsúly fenntartását, valamint hozzájárul a mentális jólléthez és az optimális vércukorszinthez. A rendszeres sétálás pozitív előnyeit a gyerekek is élvezhetik. A séta segíti a gyermekek izmai fejlődését és erősítését, ezen túl a rendszeres mozgás hozzájárulhat az egészséges testsúly és a gyermekek jobb alvásmintáinak kialakításához. A friss levegőn való tartózkodás erősíti a gyerekek immunrendszerét, ezáltal a betegségek elleni védekezést. A séta közben játékosan felfedezhetik környezetüket, a természet csodáit. A közösségi kültéri tevékenységek fejlesztik a gyermekek észlelőképességét, a kíváncsiságát és szociális készségeit is. Nem utolsó sorban pedig egy családi séta csökkentheti a képernyő előtt eltöltött időt! Összességében a sétálás általánosságban hozzájárul az egészséges életmód kialakításához és fenntartásához.
A Sétálj a dokiddal program tehát átfogóan támogatja a résztvevők testi és lelki egészségét, miközben egy közösségi szemléletű, jógyakorlatot kínál a mindennapokban.
A Városliget az egészséges életmód központja
A Városliget fontos szerepet tölt be a környező kerületekben élők, dolgozók és iskolába járók rekreációjában, éppen ezért a Liget Budapest Projekt megvalósítása során kiemelt figyelmet kap az egészséges életmódra ösztönző sportolási és kültéri játszó funkciók fejlesztése és bővítése.
„Örömmel üdvözöljük a Bethesda Gyermekkórház Sétálj a dokiddal programját a megújult Városligetben, amely különleges lehetőséget kínál a gyermekek és hozzátartozóik számára, hogy közvetlen kapcsolatot teremthessenek az egészségügyi dolgozókkal. A helyszínválasztás különösen szimbolikus, hiszen a Liget Budapest Projekt révén a Városliget jelentős egészségfókuszú fejlesztéseken ment keresztül, melynek köszönhetően számos új sport- és rekreációs célú fejlesztéssel gazdagodott, emellett mára a zöldfelületének csaknem a fele megújult. Bízunk benne, hogy ez az együttműködés tovább erősíti a Liget közösségi funkcióját, hozzájárul az egészséges életmód és az aktív pihenés népszerűsítéséhez, és olyan támogató környezetet teremt, ahol a résztvevők testi és lelki feltöltődése is biztosított.” – nyilatkozta Gyorgyevics Benedek, a Városliget Zrt. vezérigazgatója.
A Liget Budapest Projekt keretében Magyarország legnagyobb tájépítészeti megújítása zajlik, évről évre folyamatosan növelik a revitalizált parkrészek számát, mostanra a park csaknem fele, összesen 270.000 m2 zöldfelület újult meg. Aki a zöld környezetben a séta mellett aktívan szeretne sportolni, azt a több, mint egy tucat sportolási lehetőséget biztosító Városligeti Sportcentrum várja. A Sportcentrum 2020 szeptemberi átadását követően a Liget egy csapásra Budapest legsokoldalúbb közösségi sporthelyszínévé vált, melynek kínálata tovább erősödött 2020 év végén, hiszen birtokba vehette a közönség a 2 kilométeres futókört is, amely a pesti oldalon is a Margitszigeti futópályához hasonló alternatívát kínál, modern és biztonságos szolgáltatásokkal. Az ingyenesen használható sportpályák- és eszközök kihasználtsága folyamatos, a foglalható Városligeti Miniarénát és a Kosárarénát megnyitásuk óta már 4.500 alkalommal, több mint 10.000 órára foglalták le. A Liget projekt keretében 2018-ban átadták a környező iskolák igényei szerint kialakított ifjúsági sportpályákat, melyet iskolai testnevelésóra keretében is könnyen megközelíthető helyen, a megújult Vakok Kertje mellett alakítottak ki. Megnyitása óta örömmel és intenzíven használják a környékbeli iskolák, és az oktatási idő után a környékbeli sportszerető látogatók is. Az idén megújított és átadott KRESZ park pedig az ország legnagyobb és legkomplexebb, a különböző korosztályú gyerekeket játékosan a közlekedési szabályokra tanító, és közben kikapcsolódásra, sportolásra is alkalmas parkrésze, ahol a gyerekeket egész nyáron ingyenes KRESZ Suli foglalkozások várták.