Sportorvosi vizsgálat – mire számíthatunk?
Kórházba, szakrendelésre az esetek túlnyomó többségében betegen hozzuk gyermekünket, a kevés üdítő kivétel közé tartozik a sportorvosi rendelés. De mi is történik a sportorvosnál, milyen részvizsgálatokra számíthatunk? Kiss-Soós Eszter gyermekápoló, sportorvosi asszisztens enged bepillantást a kulisszák mögé.
A sportorvosi vizsgálat egy, a Sportkórház által összeállított kérdőív kitöltésével kezdődik. A kérdőív a személyes adatokon felül kitér az adott sport heti óraszámára, speciális védőfelszerelések használatára, a gyermek egészségi állapotára, esetleges neurológiai, kardiológiai rendellenességekre, krónikus és korábbi betegségekre, családi anamnézisre, különböző sérülésekre (fej, ízület, csont stb.), egyéb testsúllyal kapcsolatos kérdésekre, illetve lányok esetén külön rákérdez a sport és menstruáció összefüggéseire.
A kitöltött kérdőívet a sportorvos gyorsan átfutja, ezalatt az asszisztens gyorsteszttel ellenőrzi a hozott/a helyszínen leadott vizeletmintát. A mintában fehérje jelenlétét és egyéb eltéréseket tud kimutatni egy hosszú, vékony tesztcsík segítségével, mely a helyszínen, 1 perc alatt eredményt ad.
Ezután következik egy EKG-vizsgálat. Sokszor a kicsik – főként, aki először jön vizsgálatra – megijedhetnek a készüléktől. Ilyenkor fontos, hogy próbáljuk a kisgyermek feszültségét oldani, nyugalmát biztosítani, bizalmát elnyerni, hogy korrekt értékeket kaphassunk. A figyelemelterelés, a vizsgálat elvégzésének megkönnyítése érdekében előnyös, ha gyermek érzi, hogy kapcsolatban vagyunk vele, jelen vagyunk neki. Bevonhatjuk magát a gépet is a játékba: vajon a gép „kitalálja”, hogy mi a gyermek kedvenc étele: sültkrumpli halrudacskával, nutellás palacsinta, esetleg bolognai spagetti?
Az EKG-vizsgálat során a gyermek hanyattfekve helyezkedik el a vizsgálóasztalon, a mellkasára 6 db elektróda, a végtagjaira pedig 1-1 színes csipesz kerül fel. Nagyjából 2-3 perc alatt a műszer egy grafikont rajzol fel miliméterpapírra, mely a gyermek szívének működéséről, esetleges elváltozásairól ad képet.
Míg az orvos ellenőrzi az eredményt, a sportoló felöltözik, majd a súly-, valamint hosszmérésre kerül sor. Ezután következik a fizikális vizsgálat, hallgatózás, 1-2 könnyebb gyakorlat elvégzése, a járás ellenőrzése, esetleges ortopédiai eltérések feltérképezése, végül pedig látásvizsgálatra kerül sor. Amennyiben szükséges, a szakorvos további vizsgálatokat (röntgen, vérvétel, szemészeti, neurológiai, kardiológiai kivizsgálás) kérhet, majd ezek függvényében dönt a sportorvosi alkalmasságról.
Gyermekek esetében a versenysport feltétele, hogy félévente sportorvosi vizsgálaton vegyenek részt. Mivel a legtöbb sportot szeptemberben, októberben az iskolai tanmenetnek megfelelően kezdik a gyermekek, érdemes már augusztusban felkeresni a szakembert, mivel a megnövekedett igények, és a véges kapacitás miatt az ősz eleji időszakban rengeteg a megkeresés. A sportorvosi vizsgáló és az egészségügyi személyzet rendelkezésre állása ugyanakkor korlátozott, ezért a vizsgálat előjegyzéshez kötött. Ugyanez igaz a február-márciusi időszakra is. Csapatok estén előzetes megbeszélés alapján lehetőség van közös vizsgálatra, ilyenkor többnyire az edző szervezi az időpontot.
Amennyiben gyermekünk bármilyen krónikus betegségben érintett – asztmás, cukorbeteg, ADHD-s stb.-, fontos, hogy a vizsgálatra a kérdőíven felül vigyük magunkkal az ezzel kapcsolatos leleteket, ezzel is segítve a sportorvos munkáját. A gyermek sportorvosi alkalmasságát igazoló, az egyesület által kiadott, fényképes sportolói kártyát se felejtsük otthon, hiszen ebbe kerül az orvosi bélyegző, és az „ALKALMAS” felirat, ami lehetővé teszi a versenyeken való indulást.