Szomatomentális Ambulancia
Elérhetőség: H épület, Hungária krt. 200.
+36 1 422 27 85
KÖZPONTI TELEFON
Kórházunkban kezelt gyermekek és családjaik mentális egészségét támogató team
Szomatikus osztályainkon gyógyuló betegeink számára létrehoztunk egy olyan komplex terápiás részleget, ahol a gyermekeket és családjaikat a súlyos betegségek-, sérülések-, krónikus betegségek pszichés következményeinek kialakulásának megelőzésére, a már kialakult érzelmi nehézégek megsegítésére speciálisan szakosodott pszichológusaink, pszichiátereink és segítő szakembereink segítik a gyógyulási folyamat során. Az osztályokról kikerülve a gyógyító, pszichoterápiás munka intézményi keretek között folytatódhat, kapcsolódva az ágy melletti terápiákhoz. Teamünk bázisa a Bethesda Kórház Hermina Házának emeletén található.
Bejelentkezés
Segítségünket minden kórházunkban fekvő vagy aktív kezelésben részt vevő gyermek, vagy szülője kérheti. Ha valamilyen okból nem érnek el minket, jelezze igényét kezelőorvosának, vagy bármely egészségügyi ellátást biztosító kollégánknak. Krízis és szükség esetén azonnali segítséget nyújtunk akár személyesen, akár telefonon vagy emailben. Keressen bizalommal!
Munkatársaink
Segítői beavatkozások akut ellátásban a betegágy mellett
- Krízisintervenció
- Pozitív szuggesztió
- Családkonzultáció
- Orvos-szülő konzultáció
- A szülők pszichés állapota indikálta családkonzultáció
- Mediáció (konfliktuskezelés)
- Kognitív viselkedésterápiás módszerek (figyelemelterelés, jutalmazás, kognitív technikák, célskála)
- Zeneterápia
- Szülő- és gyerektájékoztatók elkészítése
Segítői beavatkozások, terápiás folyamatok
Módszereinket (pozitív szuggesztió, zeneterápia, művészetterápia, meseterápia, gyermekpszichodráma, mozgásterápia, viselkedésterápia) integratív módon alkalmazzuk a terápiás folyamatok alatt.
- Családterápia
- Gyászterápia
- Egyéni terápia
- Csoportterápia
- Rekonstrukciós műtétekre való pszichés felkészítés
Tematikus csoportjaink
- Égéssérült gyermekek/fiatalok traumafeldolgozó csoportja
- Központi idegrendszeri és mozgásban akadályozott gyermekek/fiatalok traumafeldolgozó csoportja
- Cukorbeteg gyermekek/fiatalok életvezetési, élményterápiás csoportja
- Colitis/Crohn-betegséggel élő gyermekek/fiatalok életvezetési, élményterápiás csoportja
- Szülőcsoport cukorbeteg gyermekek szüleinek
- Életmód-tábor túlsúlyos gyermekek számára
Életképek terápiás csoportjainkról, táborainkról
Mentorprogramunk
A mentorprogram célja sorstársközösség/kortársközösség építése, kórházunkban gyógyult, égéssérült vagy krónikus betegséggel élő, terápiás folyamatainkon részt vett fiatalok kortárs segítővé, mentorrá válása. Mentoraink egy képzési folyamat után, tapasztalati szakértőként belépnek a segítői folyamatainkba. Saját történetükkel, tapasztalataikkal segítenek gyógyulásban lévő társaiknak és szüleiknek az ágy mellett, egyéni terápiás folyamatban, vagy csoportterápiás folyamatban segítő beszélgetés formájában szakembereink (pszichológus, szociális munkás, terápiás szakember) jelenlétében.
Kisfilmek készítése – digitális történetmesélés
A digitális történetmesélés eszközeinek felhasználásával a kisfilmek készítésének során a beteg vagy gyógyult gyermekek megtanulnak saját nehézségeikről beszélni, annak traumatikus élményeit ennek segítségével könnyebben feldolgozni. A projektfilmek másik célja az oktatási intézményekben történő integráció elősegítése érdekében oktatófilmként való bemutatása betegségcsoportokra leosztva.
Mentorprogramunkban részt vett fiatalok által készített kisfilmjeink
Égési sérüléseink – a Bethesdában gyógyult betegeink vallomása
A cukorbetegségről az érintett fiatalok szemüvegén keresztül
Kortárs-érzékenyítés
Mentoraink fontos feladata a kortárs-érzékenyítés: rendezvényeinken vagy iskolákban érzékenyítő foglalkozásokat tartanak szakembereink segítségével. A foglalkozások célja a prevenció, az inklúzió, az elfogadás, a súlyosan sérült vagy krónikus beteg gyermekek társadalomba való visszailleszkedésének elősegítése.
Fontosnak tartjuk a társadalom számára félelmetes tabuk lerombolását oly módon, hogy egy foglalkozáson a professzionális team jelenlétében az egészséges gyermekek is beszélhetnek félelmeikről, gondolataikról a betegségekkel, sérülésekkel kapcsolatban. Kiemelt figyelmet fordítunk mindkét gyermekcsoport védelmére, ennek megfelelően választjuk a módszereket a csoportok, rendezvények megtartása során, rugalmasan alkalmazkodunk a résztvevők befogadóképességéhez. A program során nem a gyerekek közti különbségekre, hanem az azonosságokra szeretnénk helyezni a hangsúlyt, hogy megtapasztalhassák, hogy a betegséget, traumát átélt társaik sokkal kevésbé különböznek tőlük, mint azt gondolnák. Betegeink számára fontos a személyes kapcsolódásokban történő szembesülés, illetve annak megtapasztalása, hogy képesek kortársaikkal felhőtlenül programokon és a szabadidős tevékenységekben részt venni.
Kapcsolódó osztályok és ambulanciák:
Kapcsolódó Kisokos cikkek:
Miával úgy kell bánnunk, mint egy porcelánbabával
„Meg kell tanulni értékelni a hangyányi, apró pozitív pillanatokat. Ezek jelentik a túlélést” hangsúlyozza Judy, akinek 18 hónapos kislánya, Mia Dravet-szindrómás.
Hogyan éljünk együtt a cukorbetegséggel?
Egy idő után azt tapasztalják majd, hogy nem a cukorbetegség uralja a családot, hanem a család „irányítja” a cukorbetegséget.
A térdekkel Suttogó
A térdekkel Suttogóval Dr. Jórász Zsolttal beszélgettem arról, mi történik a sérüléstől a gyógyulásig vezető úton.
Gluténérzékenység, búzaallergia, laktózérzékenység, tejallergia
Gluténérzékenység, laktózérzékenység, tejallergia és búzaallergia gyermekkorban? Segítünk kiigazodni az ételintolerancia, allergiák világában!
Agyrázkódás után visszatérés az iskolába, sportba
Agyrázkódás után visszatérés az iskolába, sportba cikkünkben összegyűjtöttük a lépcsőfokokat a teljes gyógyuláshoz!
Térdsérülések, térdműtét
Jázmin, aki válogatott tőrvívó, nemrégiben esett át egy artroszkópos térdműtéten a Bethesda Gyermekkórházban. Olvassa el a térdsérülése történetét!