Gyermekneurológiai Osztály
Osztályvezető főorvos: Dr. Fogarasi András
Főnővér: Kissné Bánfi Rozália
KÖZPONTI TELEFON:
Feladatunk
Osztályunk az általános gyermek-ideggyógyászati feladatok ellátása mellett kiemelten foglalkozik epilepsziás betegek kivizsgálásával és gondozásával.
Az osztály és ambulanciáink szoros egységben működnek, heti 60 órában látjuk el a betegeket.
Osztályunk akkreditált, így rendszeresen oktatunk rezidenseket, orvostanhallgatókat, gyógypedagógus hallgatókat, szociális munkásokat, tanulónővéreket. A posztgraduális képzésben részt veszünk, osztályunkon töltik gyakorlatukat a gyermekgyógyászati, valamint a felnőtt és gyermek neurológiai szakvizsgára készülők és háziorvosok.
Valamennyi szakorvosunk ad szakkonzíliumot kórházunk osztályainak és külső intézményeknek.
Epilepszia Diagnosztikai Részleg
Részlegvezető: Dr. Siegler Zsuzsa főorvos, gyermekgyógyász, gyermekneurológus
Vezető asszisztens: Légrádiné Markos Ildikó
Szakasszisztensek: Tariné Arlett Tünde, Kiss Adrienne
Az Epilepszia Diagnosztikai Részleg szervezetileg és helyileg a Neurológiai Osztály részeként működik. Egyik vizsgálóhelyiségében a rutin EEG vizsgálatok zajlanak, a másikban tartós (többnapos, folyamatos) video-EEG monitorizálást végzünk.
Évente kb. 1600 rutin vizsgálat és 60-70 video-EEG monitorizálás készül.
A vizsgálatok kiváló technikai feltételek mellett, kellemes, barátságos környezetben zajlanak. Igyekszünk mindent megtenni, hogy a gyerekek és a szülők is jól érezzék magukat.
Nézze meg, hogyan zajlik egy EEG vizsgálat kórházunkban!
A rutin vizsgálatok elsősorban az epilepszia diagnózisának alátámasztásához, az epilepszia szindróma azonosításához történnek. Az EEG az epilepsziák kisebb hányadában a terápia hatékonyságának követésére is alkalmas. Egyéb neurológiai betegségekben is hozzájárulhat a diagnózis felállításához, de a képalkotó vizsgálatok fejlődésével az EEG ilyen irányú szerepe csökkent.
Szükség esetén spontán ill. alvásmegvonást követő alvásban is végzünk vizsgálatokat.
A vizsgálat fájdalmatlan, a szülő jelenlétében történik.
A video-EEG monitorizálás részben epilepsziasebészeti kivizsgálás részeként, az epilepsziás rohamok kiindulási helyének meghatározására, részben differenciáldiagnosztikai indikációval történnek. A vizsgálat során folyamatos, szinkron EEG és video-felvétel készül. Az utóbbival az epilepsziás rohamokat ill. rohamszerűen fellépő jelenségeket tudjuk rögzíteni.
A felvételek részletes elemzése alapján állítjuk fel a diagnózist.
A sok előjegyzés miatt előfordulhat, hogy 4-8 hetet várni kell a vizsgálatra.
GYERMEKNEUROLÓGIAI OSZTÁLY HASZNOS TUDNIVALÓK
Az osztályon egy hozzátartozó (akár nagyszülő is) folyamatosan a gyermek mellett lehet, egymást válthatják. Kérjük, előre jelezzék, ha az édesapa maradna a gyermekkel! Zuhanyozni a földszinten van lehetőség, WC-t az osztályon találnak. Az osztályon rendelkezésre áll játszószoba, használják bátran!
Látogatási idő: 16:00–20:00
Egy gyermeknél egyszerre két látogató tartózkodhat. A látogatás lehetőleg ne a kórteremben történjen, hanem a közös helyiségben/kertben, kérjük, legyenek tekintettel a többi betegre
Kérdéseikkel bátran forduljanak a nővérekhez a nappali órák folyamán (a vizsgálati eredményekkel kapcsolatos kérdésekben elsősorban délután tudnak felvilágosítást adni). A gyermek kezelőorvosával a reggeli vizit után (10 óra) van lehetőség beszélni.
Hűtő, mikró, mosógép, szárítógép van az osztályon.
A gyermekkel felvett szülő egynapos átfutási idővel előfizethet étkezésre (az igényt délelőtt 9:30-ig a nővéreknél lehet jelezni), diétás menü igénylésére is van lehetőség. Ételt melegíteni, étkezni a harmadik emeleten tudnak, az étkezéshez evőeszközt biztosítunk.
Az udvarra le lehet menni az orvossal való egyeztetés után, a kórház területét ne hagyják el!
Tisztasági felszerelés, törölköző, papírzsebkendő.
Pizsama, szabadidőruha, papucs, tisztasági felszerelés, játék, könyv.
Saját gyógyszert tilos behozni, kivéve, ha egyedi engedélyes, külön beszerzett szerről van szó. Amennyiben ilyen gyógyszert hoznak be, kérjük, adják le a nővéreknek!
SPECIÁLIS, AZ ALVÁSLABORRA
VONATKOZÓ SZABÁLYOK:
• Kérjük, este legyenek csendben, vegyék figyelembe
az alvó betegtársakat is!
• Készítsék elő azokat a dolgokat, amelyekre éjjel szükség
lehet (innivaló, játék, könyv) – gondoskodjanak a csendes
elfoglaltságról, amellyel a gyerek ébren tartható.
• Ne hagyják felügyelet nélkül a gyereket!
• Reggel csak az orvossal való egyeztetés után,
az ő engedélyével hagyják el a kórházat!
Munkatársak
Kapcsolódó osztályok és ambulanciák:
Kapcsolódó Kisokos cikkek:
Miával úgy kell bánnunk, mint egy porcelánbabával
„Meg kell tanulni értékelni a hangyányi, apró pozitív pillanatokat. Ezek jelentik a túlélést” hangsúlyozza Judy, akinek 18 hónapos kislánya, Mia Dravet-szindrómás.
Agyrázkódás után visszatérés az iskolába, sportba
Agyrázkódás után visszatérés az iskolába, sportba cikkünkben összegyűjtöttük a lépcsőfokokat a teljes gyógyuláshoz!
EEG vizsgálatról
Hogyan zajlik egy EEG vizsgálat? Neurológiai osztályunkon készült kisvideónkban megnézheti:
Kérdések a gyermekkori epilepsziával kapcsolatban
A gyermekneurológiai rendelésen gyakran felmerülnek az epilepsziával kapcsolatos kérdések: a betegség diagnosztizálásától a gyógyításon keresztül a „legapróbb” kérdésekig.
Az epilepsziáról 1.
Az epilepszia körülbelül minden századik gyermeket és serdülőt érinti, míg a felnőttek közül csak minden kétszázadik epilepsziás. Ennek oka, hogy a fejlődő agyban nagyobb a görcskészség, így nemcsak az epilepszia, hanem más rosszullétek is gyakrabban fordulnak elő gyermekkorban.
Az epilepsziáról 2.
Epilepsziás gyermekben a villogó képernyő az agyban lévő idegsejtek fokozott ingerelhetőségéhez vezet, és rohamokat válthat ki (fény kiváltotta – fotogén epilepszia).
Kapcsolódó Híreink:
EpiTábor 2022
Mint oly régóta minden nyáron, kórházunk Gyermekneurológiai Osztálya idén is megszervezte az EpiTábort orvosaink által gondozott epilepsziás gyerekeknek.
Epi-családi tábor 2022
Idén is megrendeztük az epilepsziás gyermekeknek és szüleiknek szóló családi táborunkat Berekfürdőn. Beszámoló egy édesanya tollából.
Újraindul a csecsemő ultrahang szűrés
Jövő héttől újraindul a csecsemő UH szűrés a korábbi rend szerint kedden és csütörtökönként. Bejelentkezni a 06305842566-os számon lehet munkanapokon 9 és 12 óra között.