Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Osztály
Telefon: +36-1-422-2881 (nővérpult), +36-1-422 2884, +36-1-422-2885 (iroda)
KÖZPONTI TELEFON:
INTENZÍV OSZTÁLYOS HASZNOS TUDNIVALÓK
Osztályunkon 9:00–18:00 között egy fő törvényes képviselő tartózkodhat a gyermek mellett – amennyiben megoldható, az a legelőnyösebb, ha ez tartósan ugyanaz a személy. Ezen időtartamon kívül csak akkor lehet a gyermek mellett tartózkodni, amennyiben azt a beteg állapota indokolja.
Az osztályon nincs lehetőség bent aludni, az Anyák házában a feltételek teljesülése esetén (lsd. általános tájékoztató) teljes komfort mellett el tudjuk szállásolni a szülőt. A szülők csak és kizárólag a földszinti mosdót használhatják. Az osztályra csak védőöltözetben lehet belépni, az épp használandó védőfelszerelés „szintje” időről időre változhat.
Érkezés – távozás:
Kérjük, jelezzék, hogy a szülő mikor érkezik-távozik, hogy a gyermek napirendjébe minél könnyebben bevonható legyen.
Látogatás elbírálása:
Látogatásra alapesetben nincs lehetőség osztályunkon, helyzettől függően egyedi elbírálás alapján erre engedély adható.
Tájékoztatás:
Telefonos tájékoztatást csak a bent tartózkodási időn (9–18 óra) kívül, csak előzetes megbeszélés alapján, a felvételkor erre meghatározott törvényes képviselő részére tudunk adni. Bármilyen kérdés felmerülése esetén nyugodtan szólítsák meg személyesen az orvost, ápolót. Amennyiben bármi miatt szükségessé válik, a kórház keresni fogja Önöket a betegfelvételkor megadott számon.
Étkezés:
A szülőknek nem tudunk étkezést biztosítani. A C-épületben található étteremben meleg ebéd vásárlására van lehetőség, az étterem mellett büfé üzemel. A fokozott fertőzésveszély miatt a szülőknek az osztályon enni-inni nem szabad, kérjük, az ebédlőben étkezzenek.
Az osztály elhagyása:
Az osztályt nem lehet elhagyni.
Szülői gondozás:
Nővéri megbeszélés után, felügyelet mellett fürdethetik, etethetik-itathatják, tisztába tehetik, forgathatják, mobilizálhatják gyermeküket. Nagyon fontos, hogy az evés-ivás teljesen kontrolláltan, a nővér tudtával történjen!
Játékok:
Fontos, hogy a fokozott fertőzésveszély miatt csak és kizárólag jól fertőtleníthető játékot hozzanak – amennyiben van a gyermeknek nehezen nélkülözhető, kedvenc plüsse, alvóstárgya, akkor azt kérjük, napi gyakorisággal vigyék haza kimosni. Kérjük, hozzanak tisztálkodási eszközöket, illetve cumit, ha szükséges.
Speciális gyógyszerek
Egyedi, speciális gyógyszereket, egyéb étrendkiegészítőket csak bontatlan csomagolásban hozzanak be, és adják le a nővéreknek!
Foglalkoztatás
Állandó önkéntesünk, Erzsi néni szívesen olvas mesét, játszik, beszélget a gyerekekkel; igény szerint tudja úgy alakítani rugalmasan a napirendjét, hogy abban az időben foglalkozzon a gyermekükkel, amikor Önök nem tudnak bent tartózkodni. Bátran vegyék fel vele a kapcsolatot!
Semmilyen behozott tárgyért nem tudjuk vállalni a felelősséget (elképzelhető, hogy a gyors költözések/reakciók között/miatt valami elveszik/megsérül).
Munkatársak
Aneszteziológiai és intenzív osztály története
Az Apáthy, majd Bethesda Gyermekkórház Intenzív Osztálya mindig kiemelt szerephez jutott az intézmény életében. A korai években az akut belgyógyászati betegek ellátásán kívül nagy jelentőséggel bírt a fejlődési rendellenességgel született újszülöttek perioperatív ellátása. Hirsch Tibor professzor úr, a magyar gyermekintenzív ellátás megteremtője, és Bognár Márta főorvosnő áldozatos, kitartó munkájának sok-sok kisgyermek gyógyulása köszönhető
1996
1996-ban új szakasz kezdődött az osztály életében, amikor Velkey György főorvos úr vette át az osztály vezetését. Új terápiás eljárások, protokollok kerültek bevezetésre az intenzív osztályon és az aneszteziológiában egyaránt. Az általános belgyógyászat mellett onkológiai, hematológiai kórképekben szenvedő, valamint stroke-os gyermekek magas színvonalú ellátására kerülhetett sor.
2002
2002-ben építészetileg megújult, nagyobb területre költözött az osztály, és átadásra került az Égéssérült Gyermekeket Gyógyító Országos Központ. Ennek egyik részlege, az 5 ágyas Égéssérült Intenzív Részleg, az osztállyal építészetileg, szervezési, személyzeti és műszerezettségi szempontok tekintetében szorosan egybekapcsolódott.
A belgyógyászati és sebészeti betegségek, baleset kapcsán súlyos, életveszélyes állapotba sodródott gyermekek életfunkcióinak helyreállítására további 6 betegágyon van lehetőségünk.
Évente átlagosan 180-200 gyermek kerül aneszteziológiai és intenzív osztályunkra súlyos állapotban,
akiknek életét 92-96%-ban sikerül megmentenünk, kórházunk társzakterületeivel szoros együttműködés eredményeként.
Osztályunk modern lélegeztetőgépekkel, speciális gyógyszeradagoló készülékekkel, betegőrző monitorokkal, az életmentés korszerű eszközeivel, és elkötelezett személyzettel fogadja az ellátásra szoruló gyermekeket. Az utóbbi években előrelépés történt a véralvadási zavarok korszerű vizsgálatában, és a súlyos vérzések ellátásában.
Egyes hirtelen fellépő, teljes gyógyulással járó betegségek után a gyermekek osztályunkról otthonukba távozhatnak. Más esetekben még néhány nap kórházi kezelés történik intézményünk gyermekosztályán, állapotuk teljes rendeződéséig. Ritkán azonban megtörténhet, hogy a nem gyógyítható betegség következtében a gyermek élete lélegeztetőgéphez kötött marad. Ebben az esetben mindent elkövetünk annak érdekében, hogy a gyermek otthonában folytathassa az életét, szerető, féltő családja körében.
Törekszünk a szülők rendszeres tájékoztatására, gyermekükkel a lehető legbensőségesebb és leghosszabb időtartamú együttlét biztosítására.
Gyermek-anesztéziai tevékenységünk során évente 4000-4500 fájdalmas beavatkozáshoz, műtéthez biztosítjuk a gyermekek fájdalomcsillapítását, érzéstelenítését, altatását.
Alkalmazunk olyan speciális regionális technikákat is, amik a műtét utáni időszakra is biztosítják a gyermekek fájdalommentességét, és csökkentik az altatással együtt járó komplikációkat. Kiemelt figyelmet szentelünk a gyermekeknél fájdalmat nem okozó, de szorongást, félelmet, rémítő emlékeket kiváltó egyszerű orvosi tevékenységek, pl. sebkötözés nyomot hagyó pszichés megrázkódtatásának kiküszöbölésére is rövid altatással, illetve az emlékezet átmeneti gyógyszeres kikapcsolásával. Hasonlóan a CT-és MRI-vizsgálatokhoz is biztosítjuk betegeink nyugalmát, szorongásoldását, és életfunkcióik felügyeletét.
Műtéti érzéstelenítésünk nem csupán a beavatkozás idejére korlátozódik, megtervezzük a gyermekek műtét utáni nyugtatását, fájdalomcsillapítását is, a lehető legkomfortosabb ébredésük érdekében.
Aneszteziológiai szakambulanciánkon a tervezett műtétek előtt vizsgálatra kerülnek a gyermekek annak érdekében, hogy az altatási szövődmény elkerülhető legyen. Ekkor a szülőket részletesen tájékoztatjuk a tervezett érzéstelenítésről, annak veszélyeiről, ellenjavallatairól, és a szükséges előkészületekről. A szülők rendkívül értékes információkkal segítenek bennünket gyermekük jobb megismerésében, ezáltal a számára legbiztonságosabb érzéstelenítési módszer megválasztásában.
Köszönjük érdeklődését aneszteziológiai és intenzív osztályunk iránt!
Rólunk írták:
Karácsony közeledtével, lassan túl ezen a nehéz éven, szeretnék köszönetet mondani munkájukért! Kisfiammal, Jásper Tamás Dominikkal, aki akkor 11 hónapos volt, 2017 májusában kerültünk a GOKI-ból, az Önök kórházának intenzív osztályára. Elég reménytelen volt a helyzetünk, a kisfiam túl volt 2 nyitott szívműtéten, de sajnos nem javult az állapota. A GOKI-ban elmondták, hogy elképzelhető, hogy kisfiamnak kétoldali tüdővéna szűkülete van és akkor nincs esélye a túlélésre. A CT és katéterezés ezt egyértelműen nem támasztotta alá, ezért volt még egy kis remény a Kicsi felépülésére. A GOKI-ban kétszer is megpróbálták levenni a lélegeztetőgépről, de nem sikerült.Abban a pillanatban, ahogy átléptem kórházuk ajtaját megnyugodtam. Úgy éreztem bármi vár ránk, azt itt végig tudjuk csinálni. Valami végtelen béke volt a levegőben….
Munkatársai megvizsgálták az én kicsi Fiamat, és elkezdték gyógyítani a tüdejét, ennek eredményeképpen a szíve is jobban lett és első szülinapján azzal ajándékozták meg, hogy le tudták venni a lélegeztetőgépről. Végtelen hálával és köszönettel gondolok az intenzív osztály minden orvosára, nővérére és az önkéntesükre is!
Még több vélemény: Szülők írták
Kapcsolódó osztályok és ambulanciák:
Kapcsolódó Kisokos cikkek:
Altatásban fogászat
Altatásos fogászat SNI-s gyermekeknek. Vajon mit él át az a gyermek, aki speciális bánásmódot igényel, és megtudja, hogy fogászati beavatkozás vár rá?
Az altatásról
A műtét előtt tájékozódni szükséges a gyermek kórtörténetéről és egyéb tényezőkről, melyek a műtét során az altatást, vagy a gyermek várható reakcióit befolyásolhatják. A műtéti érzéstelenítés kétféle módon történhet.
Kapcsolódó híreink:
Zolgensma huszadik alkalommal
2022. április 28-án a Bethesda Gyermekkórházban kapta meg a Zolgensma génterápiás kezelést az ukrán származású, SMA-beteg Moticska Pavlik. A kórház génterápiás központjában ez volt a huszadik Zolgensma-kezelés, ez a szám Európában is ritkaságszámba megy.
Új lélegeztetőgép adományba
A Humanitás Szociális Alapítvány Kuratóriuma harmadik éve dönt nagy értékű orvostechnikai eszközök adományozásáról egészségügyi intézmények számára.
A Gyermekrák Alapítvány újabb adománya
Családias adományátadó ünnepség helyszíne volt a Bethesda bibliaterme december 19-én. A Gyermekrák Alapítvány ezúttal 34,6 millió forintos adománnyal segített.